داخل ماشین ظرفشویی شما چه خبر است؟

همین چند سال پیش بود که هنگام صحبت از خرید ماشین ظرفشویی مردم با تعجب به هم نگاه می کردند و با خود فکر می کردند این دستگاه جز آسان کردن کار عده ای راحت طلب که نمیخواهند در خانه دست به سیاه و سفید بزنند هیچ کاربرد دیگری ندارد. اما رفته رفته با گذشت زمان و بالا رفتن آگاهی مردم، امروز شاهد آن هستیم که ماشین ظرفشویی نه تنها یک خرید غیرضروری نیست، بلکه یک انتخاب هوشمندانه جهت کاهش اتلاف انرژی، زمان، منابع طبیعی و حتی هزینه هاست.

چرا که ماشین ظرفشویی به شکل شگفت آوری مصرف آب را کاهش می دهد، به طوری که  شستشوی دستی یک دست ظروف ۱۴۴ پارچه ۸۵ لیتر آب، اما همین تعداد در ماشین ظرف شویی تنها ۱۶ لیتر آب  یا حتی کمتر نیاز دارد.

از دیگر مزایای این ماشین جادویی، ضدعفونی کردن ظروف به دلیل استفاده از آب داغ و بخار است.( دمایی که در شستشوی با دست هرگز نمیتوانیم به آن نزدیک شویم). حال به این مزایا این را هم اضافه کنید که به دلیل حذف اسکاچ در شستشوی ماشینی، ظروف نه تنها خش دار و کدر نمیشوند بلکه برای همیشه براق و درخشان باقی می مانند علاوه بر آنکه دستان شما از تماس با مواد شوینده مصون باقی می ماند.

داخل ماشین ظرفشویی

داخل ماشین ظرفشویی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، ماشین ظرفشویی حتی بر کار خودش نیز نظارت می کند تا همه چیز به درستی پیش رود. بدین صورت که یک زمان سنج، طول مدت هر سیکل را تنظیم می کند؛ یک سنسور، دمای آب و هوا را نمایان می کند تا از گرم شدن بیش از حد ظروف و آسیب دیدن آنها جلوگیری کند و سنسور دیگری که مشخص می کند سطح آب به میزانی است که مرحله شست و شو و آب کشی آغاز شود. وجود سنسور کدورت آب  نیز در نسل جدید ماشین های ظرفشویی  باعث مشخص شدن میزان کثیفی آبی که از ظروف می چکد میشود و تنها  هنگامی که آب به اندازه کافی تمیز باشد کار شستشو را متوقف می کند.

در ادامه این مطلب به شرح دنیای شگفت انگیز ماشین ظرفشویی میپردازیم تا شما نیز با ساز و کار این ماشین جادویی آشنا و مجذوب آن شوید.

۱-  هنگامی که دکمه شروع دستگاه را می فشارید، یک مخزن در پایین ماشین، کم کم پر از آب میشود.( این آب معمولا سرد است اما در برخی مدل ها میتواند داغ باشد.)

ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی

۲- سپس نوبت به المنت گرما می رسد، این قطعه، آب داخل مخزن را به دمای بین ۱۰۵ تا ۱۵۵ درجه فارنهایت (۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد) می رساند.

۳- در مرحله بعد مخزن شوینده باز شده و ماده شوینده را به داخل آب هدایت می کند.

۴- سپس یک پمپ، مخلوط آب و کف را به داخل بازو های آب پاش با فشار مناسب (برای چرخاندن بازوهای آب پاش) پمپاژ می کند.

پروانه ماشین ظرفشویی

پروانه ماشین ظرفشویی

۵- حالا آب کف آلود حدود ۳۰ دقیقه در داخل ماشین ظرفشویی با فشار مناسب شروع به چرخش می کند تا آلودگی ها را از سطح ظروف بزُداید.( مدت زمان این فرایند به برنامه انتخابی شما بستگی خواهد داشت.)

ظروف داخل ماشین ظرفشویی

ظروف داخل ماشین ظرفشویی

۶- پس از اتمام فرایند شستشو، پمپ دستگاه، آب کثیف را از طریق لوله ها به سمت زیر مخزن آب هدایت و در نهایت تخلیه می کند.

۷- در این مرحله مخزن آب دستگاه، دوباره پر از آب تمیز می شود(اما این بار بدون مواد شوینده) و بازو های آب پاش این آب را با فشار متناسب جهت آبکشی به ظروف اسپری می کنند.

تمیزی داخل ماشین ظرفشویی

تمیزی داخل ماشین ظرفشویی

۸- به مراحل آخر سیکل شستشو نزدیک شدیم و حالا نوبت آن است که المنت های گرمایی(همان هایی که در ابتدای کار وظیفه گرم کردن آب را بر عهده داشتند ) بار دیگر روشن شوند و آب باقی مانده روی ظروف را خشک کنند.(مگر آنکه انتخاب کنید که ظروف با هوا به صورت طبیعی خشک شوند)

۹- پس از اتمام مرحله بالا کار شستشو، آبکشی و خشک کردن تمام است و میتوانید درب ماشین ظرفشویی را باز کرده و از ظروف درخشان و تمیز خود لذت ببرید.

خشک کن ماشین ظرفشویی

خشک کن ماشین ظرفشویی

در آخر می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ماشین های ظرفشویی و قیمت ها به فروشگاه اینترنتی پاکشوما سنتر با امکاناتی ویژه نظیر ارسال و نصب رایگان، به عنوان مرجعی قابل اطمینان برای مقایسه و خرید ماشین های ظرفشویی باکیفیت ایرانی مراجعه بفرمایید.